Geoblog.pl    ceta    Podróże    Niemcy 2011    München=> Regensburg

München=> Regensburg

Niemcy
Niemcy, Regensburg

Monachium (München)

Bawarska metropolia nad Izarą (Isar), oj duże miasto! I na pewno tydzień można tu spędzić.
My zostajemy 2 noce.

Co warto?

Zabytkowo:
- rynek i okolice
- Gotycki kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche)
- pobłąkać się bez celu po starówce... włażąc do każdego kościoła ;)

Jako środek transportu polecam metro! Świetnie rozbudowane.

Na zakupy to ulica Maximilianstraße.
Warto zajrzeć na uroczy targ Viktualienmarkt - przede wszystkim produkty spożywcze. Polecam namiot z pysznymi zupkami w stylu Eintopf (ajntopf – czyli 'jeden garnek').

Napić się piwa musimy, w typowo co prawda turystycznym miejscu - piwairnia „Hofbräuhaus” - jedzenie bawarskie. Taki mały wstęp do Oktoberfestu ;) Podobno w „Hofbräuhaus" sprzedaje się 10 000 litrów piwa dziennie...
Na przeciwko mamy Hard Rock Cafe Monachium.
Jak fanka Hard Rocka byłam we wszystkich po drodze w Niemczech i do dziś uważam, że najlepszy Hard Rock Cage ma Praga! Zdecydowanie!!!

Trzeba zobaczyć Centrum Olimpijskie (Olympiazentrum)!
Oraz koniecznie wjechać na Olympiaturm
widok na cale Monachium i dalej. Przy dobrej pogodzie widać Alpy!
za 4,50 Euro wjeżdżamy na 189,60m!

Nowy stadion Allianz Arena jest niestety z drugiej strony miasta, mi nie udało się dotrzeć - widziałam tylko z oddali. Wieczorem wspaniale oświetlony, można go zwiedzać!

Zaraz obok Olympiazentrum mamy wielki biurowiec BMW, fabrykę BMW, centrum BMW oraz BMW muzeum!
Koniecznie zajrzeć!
www.bmw.com

Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum)
niestety skusił mnie Pascal żeby tu przyjść i żałuje...
60 tys. m2 ... największe muzeum techniki i nauki w Europie.
Przyznaje eksponatów jest pełno, sal tematycznie podzielonych wiele, jednak całość uważam jest z poprzedniej epoki... muzeum nie jest nowoczesne. Prezentacje multimedialne na VHS i telewizorach "z pupką".. a przyciski do większości eksperymentów mocno zużyte, oprócz tego zawsze dużo wycieczek szkolnych.
Ogólnie moim zdaniem nie warto za 9 Euro się tam pchać.
Ale może odniosłam takie wrażenie, bo widziałam już muzeum nauki i techniki w Londynie?

Oktoberfest

Warto wyjść przed mury miast na łąki Theresienwiese, "Błonia Teresy"
To tutaj odbywa się Oktoberfest.
Teren olbrzymi. Gdy pusty ludzie biegają, jeżdżą na rowerach, poszczają glajty, samoloty i helikoptery maszynowe.

Imprezy ;)

Tutaj jest w czym wybierać. clubów, pubów, dyskotek pełno... Starczy zapytać taxówkarza.

Popularnym miejscem jest największe skupisko dyskotek, bo około 60! w starej fabryce... Kultfabrik (Kunstpark Ost) http://www.kultfabrik.de/ Jakość tych imprez jest różna, ale moje techno grają ;)
Właściwie to co klub gra inną muzykę,

W Monachium każdy imprezowicz znajdzie coś dla siebie!

Ceny...
kosmos...
To jest bardzo drogie miasto. Droższe od Stuttgartu, od Kolonii.
Ceny napojów, jedzenia, noclegów, wjazdów na dyskoteki czy do muzeów - trzeba się nastawić na spore wydatki.

Przejazd sobota wieczór do Regensburg czyli Ratyzbona
Co warto?
- Dunaj (Donau) i Most Kamienny (Steinerne Brücke) – piękny widok na miasto z mostu.
Dunaj… na pewno latem ciekawszy… rejsy statkiem, pełno knajp przy brzegu..
- Katedra św. Piotra (Dom St. Peter)
- pobłąkać się po cudnej starówce, równie romantycznej jak w Heidelbergu :)

Na piwko, drinka polecam miejsce Dombrowski http://www.brasserie-dombrowski.com/ :)
Tak, w Ratyzbonie mieszka bardzo dużo ludzi pochodzenia polskiego i chętnie z Wami po polsku porozmawiają! :)

Szkoda, z jednej strony, jutro już wyjazd, a tyle fajnych, miłych ludzi poznałam i tyle miejsc widziałam.
Ale kocham Wrocław! I tęsknie.
Więc soon :)

mirka66 - 2013-01-25 08:51
A tu warto przyjechac na Oktoberfest.:)

Zasoby: 365 wpisów365 157 komentarzy157 1048 zdjęć1048 0 plików multimedialnych0

27.03.2024 - 27.03.2024

14.04.2023 - 14.04.2023